Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 19 listopada 2013

Piękna debiutantka - Siri Mitchell


Siri Mitchell
Piękna debiutantka
Wydawnictwo WAM
Ilość stron: 416
Październik 2012
ISBN: 978-83-7767-139-9
Oprawa: miękka


Dziewiętnastowieczny Nowy Jork. Bale, piękne stroje, zamożni i zmanierowani młodzieńcy, głupiutkie panny na wydaniu i nad tym wszystkim ich rodziny, węszące za najlepszymi koligacjami dla swych latorośli. Siedemnastoletnia Klara, córka lekarza, ma zadebiutować na salonach. Krótko mówiąc, ma zabłysnąć, oczarować, omotać najbogatszego kawalera i zaciągnąć do ołtarza, nie musi on być urodziwy czy szlachetny, najważniejsze, aby miał zasobny portfel i wysoką pozycję w "towarzystwie". Nasza bohaterka, niestety głupia nie jest, ale wyjścia nie ma. Wola ojca i ciotki jest najważniejsza.
Powieść bardzo ciekawie napisana, czyta się lekko i szybko. Ogromnym walorem książki jest jej prawdziwość historyczna, dowiadujemy się z niej między innymi ile pracy i pieniędzy wkładały rodziny w towarzyski debiut młodej panny, ile pracy ją taki debiut kosztował, a w końcu na ile wyrzeczeń sama się decydowała i ile potrafiła cierpień ponieść.
No i jeszcze - dziennikarstwo, plotkarskie gazety, reklama i sporo ciekawostek, a to wszystko w jednej, niewątpliwie fajnej książce. Warto przeczytać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...