Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 7 lipca 2015

Moralność pani Piontek - Magdalena Witkiewicz


Magdalena Witkiewicz
Moralność pani Piontek
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 304
Maj 2015
ISBN: 978-83-7988-494-0
Oprawa: miękka


Pani Piontek to niczym "człowiek - demolka", ze względu na płeć i wrażliwość bardziej przypasuję określenie "kobieta - zagadka". Cały początek powiastki, to niezły ubaw z niesamowitego charakterku i poczynań genialnej pani Gertrudy. Nie widząc na oczy mężczyzny postanowiła zostać jego żoną, dla nazwiska. Pani Piontek, po ślubie będzie panią Poniatowską, a wraz z owym nazwiskiem nabędzie wszelkich praw, przywilejów i spuścizny arystokratycznego rodu. Zresztą wszystko w domu pani Piontek zawsze musi układać się pod jej dyktando i z jej tylko znanym pomyślunkiem. Prawdziwa tragedia wydarza się, kiedy to jedyny syn w wieku 35 lat postanawia wyprowadzić się w końcu z rodzinnego gniazda. Gertruda szaleje i rozpacza. Została porzucona przez własne dziecko. I od tego momentu następuje w powieści niesamowity przełom. Nagle nasza kobieta - zagadka zmienia front działania. Komedia przestaje być komedią. Powieść zaczyna zwalniać, z naszej mamuśki wychodzi prawdziwe oblicze, ale nie demona, czy coś w tym stylu, tylko żony i matki, która chce dla wszystkich jak najlepiej.

"Moralność pani Piontek" czyta się wspaniale, to książka pełna humoru i komizmu sytuacji. Postać głównej bohaterki wykreowana rewelacyjnie. Wbrew pozorom, to nie tylko komedia, ale piękna opowieść o ludzkich uczuciach, przyzwyczajeniach, szufladkowaniu, lękach i potrzebie bycia zawsze autentycznym. No i jeszcze o tym, że mamusia ma zawsze rację:)

1 komentarz:

  1. Czytałam i również polecam - świetnie spędziłam przy niej czas, a pani Piontek - urocza :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...