Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

poniedziałek, 6 lipca 2015

Obietnica Łucji - Dorota Gąsiorowska


Dorota Gąsiorowska
Obietnica Łucji
Wydawnictwo: Między Słowami. Znak
Ilość stron: 432
Marzec 2015
ISBN: 978-83-240-2660-9
Oprawa: miękka


Spore gabarytowo tomisko, ale bardzo łatwe w czytaniu. Czcionka i interlinia idealna. Co do treści, to troszkę naiwna, ale na wakacyjne czytanie wydaje się idealna, taka bajka dla starszych dziewczynek.
Czterdziestoletnia Łucja, to nieźle ustawiona bizneswoman, ma własne biuro podróży, z wykształcenia nauczycielka historii a z zamiłowania podróżniczka i pasjonatka historycznych miejsc. Bardzo kulturalnie rozstaje się ze swoim mężem, majątek dzielą uczciwie, nie mają do siebie o nic żalu. Postanawia zacząć życie od nowa. Wyjeżdża do małej wioseczki o pięknej nazwie Różany Gaj, w której to dostaje propozycję pracy jako nauczycielka historii (mówiąc szczerze, bardzo naiwna fabuła z tym nauczaniem historii po latach i to w wiejskiej szkole podstawowej). Zatrzymuje się u emerytowanej nauczycielki, u której wynajmuje pokój. Praca w szkole przynosi jej wiele radości, świetnie dogaduje się z gronem pedagogicznym, dzieciakami i gospodynią u której mieszka. Intryguje ją bardzo zachowanie jednej dziewczynki, wyglądającej na zabiedzoną i izolującą się od reszty dzieci. Stara się poznać ją bliżej. Okazuje się, że Ania, bo tak ma na imię dziewczynka, wychowywana jest tylko przez mamę, która niestety jest bardzo chora. Nauczycielka bardzo się z nimi zaprzyjaźnia i staje się częstym gościem w ich domu. Kiedy mama Ani umiera, Łucja zostaje jej prawnym opiekunem. Jednak na tym cała historia się nie kończy, gdyż Łucja musi spełnić obietnicę daną matce dziewczynki, że odnajdzie jej ojca, który nic nie wie o istnieniu dziecka. To odnalezienie wcale nie jest trudne, bo facet po prostu się pojawia i wszystko wydaje się proste. Jednak Łucja nie chce stracić Ani,  a okoliczności wcale nie sprzyjają ujawnieniu prawdy.
Powieść ciągnie jeszcze w sobie wiele innych wątków, zdewastowanego dworu w Różanym Gaju, trosk i zranień z dzieciństwa, które ciągną się za Łucją, zmartwień innych mieszkańców wioski. Wbrew temu z lekka naiwnemu wątkowi z nauczaniem historii, to książka jest bardzo ciekawa, lekko tajemnicza, troszkę zawiła, czyta się ją miło i szybko, kończy się dobrze, czegóż chcieć więcej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...