Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 27 czerwca 2015

Złoty sen - Grażyna Jeromin-Gałuszka


Grażyna Jeromin-Gałuszka
Złoty sen
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 440
Maj 2015
ISBN: 978-83-8069-001-1
Oprawa: miękka


Książki Grażyny Jeromin-Gałuszki są przepiękne. Chyba nie ma w chwili obecnej lepiej piszącej autorki. Każda jej powieść wprowadza nas do niesamowitego świata. Historie przesycone są zagadką, tajemnicą, nostalgią, wyjątkowym klimatem. Wprowadzają czytelnika w zwyczajny świat, ale on pachnie, otula, wzrusza, porusza i wciąga w całości. Pomimo tego, że powieści nie są lekkie i łatwe do czytania, to nie sposób ich nie czytać. Przynajmniej ja nie potrafię.
Powieść "Złoty sen" powoli odkrywa się przed nami, wydarzenia z początku wyglądają jak porwane kartki, i kroczek po kroczku układają się w piękny i zwarty obraz. Podobnie, jak we wcześniejszych powieściach, prym w całej historii wiodą kobiety, w różnym wieku, o różnych temperamentach i każda ma swoją niepowtarzalną historię.
W pięknym, niewielkim miasteczku, uchodzącym za kurort, w starej przedwojennej willi mieszka Pani Lilii, wynajmuje pokoje kuracjuszom. Przez wiele lat z rzędu przyjeżdżały do niej te same kobiety, jedna z nich z chorą na serce córką Adą. Po wielu latach u Pani Lilii zjawia się Ada, jako stateczna, 40-letnia kobieta. Pani Lilii, wraz ze swoją wieloletnią kucharką i służącą Józefą, przyjmują ją bez żadnego zdziwienia. Przyjechała, więc jest, dostaje pokój, w którym kiedyś mieszkała z matką i wszystko gra. Jednak przyjazd Ady wcale nie jest przypadkowy, Ada przyjechała się schować, w miejsce bezpieczne, które kocha niemal jak własny dom, najwyraźniej przed czymś uciekła. Ale przed czym?

Powieść jednak nie jest taka prosta w fabule, i nie skupiamy się tylko na Adze, znajdziemy w niej zaplątane losy Józefy, Pani Lilii, Arlety, Ady, Kaliny i jeszcze paru innych osób. Wszystko cudownie plecie się między sobą i pochłania całą uwagę czytelnika. Cóż jeszcze dodać, chyba tylko tyle, że powieść jest przepojona mądrością, jest momentami zabawna, wciągająca, z sporą dozą zagadki i tajemnicy, z nieodzownym klimacikiem, do poczytania nie tylko raz. Na takie książki warto wydawać pieniądze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...