Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

niedziela, 21 września 2014

Tylko dzięki miłości - Bogna Ziembicka


Bogna Ziembicka
Tylko dzięki miłości
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 400
Maj 2014
ISBN: 978-83-7515-180-0
Oprawa: miękka
 
"Smutno mi, Boże!
Dla mnie na zachodzie
Rozlałeś tęczę blasków promienistą;
Przede mną gasisz w lazurowej wodzie
Gwiazdę ognistą ...
Choć mi tak niebo Ty złocisz i morze,
Smutno mi, Boże!"

Droga do Różan
Powracamy do Krakowa, dworu w Różanach oraz poznanych wcześniej bohaterów, oczywiście nie wszystkich, niektórych jeszcze nie ma nawet w planach. Powracamy do Różan lat trzydziestych XX wieku. Poznajemy Zuzannę Hulewicz w trudnym dla niej czasie, straciła niedawno rodziców i siostrę Justynę, opiekę nad nią przejmuje babcia, musi opuścić szkołę w Anglii i ukochane przyjaciółki i zamieszkać w Krakowie, inna szkoła, inne środowisko, być "nową" jest dość trudne, i ten czas dorastania. Zuzanna ma swoje marzenia, plany, podróżuje po Europie i Afryce, nabiera pewności siebie, pojawia się też Joachim, który bardzo zabiega o jej względy, jednak wszystko niweczy wojna.
Wiosna w Różanach
Powieść specyficzna, właściwie to mamy do czynienia z pamiętnikiem, zapiskami, fragmentami z gazet, które Zuzanna wkleja w swój sekretnik, wchodzimy w jej życie, widzimy codzienność jej oczami, doskonale znamy jej najskrytsze uczucia. W podobny sposób poznajemy Joachima, młodego Niemca, który wiąże z Zuzanną swoją przyszłość.
Powieść inna niż wcześniejsze dwie części, refleksyjna i poruszająca, bardzo przypadła mi do gustu, doskonałe uzupełnienie historii Różan i rodziny, która zamieszkiwała ten wspaniały dworek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...