Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 14 lipca 2016

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli - Ałbena Grabowska


Ałbena Grabowska
Stulecie Winnych.
Ci, którzy walczyli. Tom II
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 296
Styczeń 2015
ISBN: 978-83-64776-31-1
Oprawa: miękka


Początek pierwszego tomu sagi był bardzo dramatyczny, z tej pewnie przyczyny czytanie tej niesamowitej powieści odwleczone zostało w czasie, ale po zakończeniu pierwszego tomu musowo musiałam czytać dalej. Niestety z pewnych przyczyn miałam kolejne opóźnienie, zaczęłam czytać drugi tom i musiałam odłożyć książkę na półkę. Kiedy nareszcie znalazł się czas wolny wróciłam do sagi i utonęłam. Ponownie rodzina Winnych zawładnęła moim życiem. Po tak długiej przerwie okazało się, że wszystko pamiętam i mogę "lecieć" dalej bez przypominania, kto, z kim i dlaczego. No i na tym chyba polega fenomen tej powieści, jest tak autentyczna, że nie potrzeba nigdzie wracać, historia po prostu się toczy i jest cudowna. Niestety obfituje w mnóstwo dramatycznych przeżyć wszystkich naszych bohaterów. Drugi tom, to czas II wojny światowej i czas Polski powojennej z nowymi porządkami. Czas okupacji, to codzienna walka o przetrwanie, nikomu nie jest łatwo, bombardowania, łapanki, codzienne egzekucje, nie każdy potrafi pozostać wrażliwy na cierpienie innych. Ludzie boją się o swoich najbliższych, a najbardziej o siebie. Z niektórych wychodzi egoizm, inni potrafią wykazać się niezwykłym bohaterstwem. Ania Winna przygarnia żydowskie dziecko, ucieka z bombardowanej Warszawy do Brwinowa, ale i tam nie jest łatwo. Rodzina przyjmuje ją i jej dziecko z wielką miłością, siostry ponownie są razem. Powojenna Polska jest dla wielu wielkim rozczarowaniem, ci, którzy walczyli w niewłaściwych "mundurach" stają się wrogami ludu. Przesłuchania, wyroki śmierci i kolejna walka o ocalenie.
Niektórzy Winni zginęli, inni zostali rzuceni przez wichry wojny daleko od domu. Mania i Ania wspierają się jak mogą, każda z bagażem cierpienia i własnych doświadczeń. Rodzina trwa nadal. Tom drugi kończy się w roku 1968, trzeci tom zaczynam od zaraz.
Powieść niesamowita, napisana po mistrzowsku. Lektura obowiązkowa!

1 komentarz:

  1. Mam nadzieje, że też w końcu uda mi się przeczytać ten cykl :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...