Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 21 lipca 2016

Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli - Ałbena Grabowska


Ałbena Grabowska
Stulecie Winnych
Ci, którzy wierzyli. Tom III
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 326
Kwiecień 2015
ISBN: 978-83-64776-40-3
Oprawa: miękka


Trzecia część sagi jest niezłym zwieńczeniem trylogii, łapiemy w niej oddech współczesności, kolejne pokolenie wchodzi w dorosłość, jednak ciągle w tle dominuje postać Anny, teraz już "babuni" jak pieszczotliwie mówią na nią wnuczki. Trzeci tom jest mniej emocjonujący niż dwa poprzednie, jednak również czyta się go wspaniale, a fabuła, mimo, że bardziej stonowana, wciąga niemiłosiernie.  Poczynając od roku 1971 dzielimy z Winnymi szare lata pustych sklepów, czas strajków, stanu wojennego i szalonych ustrojowych przemian, zasmakujemy również pruszkowskiej i wołomińskiej mafii, jako znaku nowych czasów. Córki Basi - Julia i Ula dorastają, a wraz z nimi zmienia się sposób życia, bycia i myślenia. "Nowe" zastępuje "stare", czyli wszystko jak zawsze, kolejne pokolenie przynosi nowy porządek. Losy członków rodziny Winnych są bardzo zagmatwane, niektórzy starają się izolować, inni tęsknią za bliskością i mają wyjątkową potrzebę kontaktów, jeszcze inni sami pchają się w kłopoty, ale wszyscy są akceptowani i przyjmowani z całym przysłowiowym "inwentarzem", rodzina wspiera się jak i czym potrafi, jeden drugiego ciągnie ku dobremu.
Podsumowując, wszystkie trzy tomy wspaniałe, warte poświęcenia czasu i nawet nieprzespanej nocy. Kawał rzetelnego pisarstwa. Powieści obowiązkowe!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...