Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 30 lipca 2015

Całkiem nowe życie - Maria Ulatowska


Maria Ulatowska
Całkiem nowe życie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 438
Maj 2013
ISBN: 978-83-7839-512-6
Oprawa: miękka

Uważam, że to najlepsza powieść Marii Ulatowskiej, doskonale oddaje ducha epoki, której dotyczy, mentalność i obyczajowość lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oddana wspaniale. Powieść bardzo obrazowa i poruszająca. Opowiada życie wspaniałej dziewczyny, Franciszki, która mając niespełna dwadzieścia lat pozostaje sama na świecie. Oczywiście ma pracę, dom, koleżanki, ale nikogo z rodziny. Żyje w małym miasteczku, nigdy nigdzie nie była, nie zna świata. Koleżanki z pracy namawiają do wyjazdu na wczasy. Frania wyjeżdża więc do Karpacza na pierwszy w życiu wypoczynek, do ośrodka "Krokus". Poznaje tam kierownika ośrodka, pana Zenona, który mimo zaawansowanego wieku, w stosunku do wieku Frani, potrafił ją oczarować. W konsekwencji Franciszka zostaje jego żoną. Sprzedaje dom, wszystkie pieniądze powierza mężowi i przenosi się na stałe do Karpacza. Marzy o szczęśliwiej rodzinie. Niestety, dane jej jest mieszkać również z teściową, której daleko do wspaniałej mamy. I tak Frania musi walczyć o prawo do wszystkiego, do szacunku, indywidualności, swobody działania, do przyjaźni i przede wszystkim do spełnionej miłości.
Powieść ma wspaniałe przesłanie, że w rodzinie zawsze powinny być jasne i szczere relacje, a problemy rozwiązywane wspólnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...