Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 6 sierpnia 2015

Kochankowie z oddziału intensywnej terapii - ks. Mariusz Bernyś


ks. Mariusz Bernyś
Kochankowie z oddziału intensywnej terapii
Wydawnictwo: Apostolicum
Ilość stron: 312
Styczeń 2015
ISBN: 978-83-7031-906-9
Oprawa: miękka


Szpital na Banacha w Warszawie  to ogromny moloch, za którego murami toczy się życie, często bardzo odmienne od tego na zewnątrz. Wśród wielu szpitalnych oddziałów, radości, smutków, bólu i nieszczęść przemyka szpitalny kapelan - ks. Mariusz Bernyś, dostępny 24 godziny na dobę, na telefon, na prośbę, na żądanie. Przeganiany przez niektórych pacjentów, przez innych wyczekiwany, zawsze gotowy do drogi, pełen wyrozumiałości, ciepła i miłości do ludzi, wielki orędownik Bożego Miłosierdzia. Ilu ludzi, tyle historii i trosk, które czasami bardzo ciężko nieść samemu. 
Człowiek, to istota potrzebująca miłości, zrozumienia, ciepła, bycia potrzebnym, często tak bardzo zabiegana, że nawet nie wie, kiedy mija czas, nie zawsze zdaje sobie sprawę, że obok żyje ktoś, dla którego "najpiękniejszą porą roku jest dzisiaj", bo jutra przecież może nie być, może się już nie zdarzyć. Kiedy staje w obliczu zagrożenia życia w konsekwencji bardzo ciężkiej choroby, odkrywa inny wymiar bycia i inny świat, może się załamać. Mijane niejednokrotnie i niezauważalnie mury szpitala stają się nagle miejscem realnym, a cierpienie, ból i lęk, chlebem powszednim.

Ks. Mariusz Bernyś w "Kochankach z oddziału intensywnej terapii" przybliża nam szpitalną codzienność ludzi w różnym wieku i o różnych światopoglądach, którzy walczą z bardzo ciężkimi schorzeniami. Pomimo tego, że książka porusza i ukazuje trudny wymiar  cierpienia, śmierci i walki o życie, to jest jednak pełna optymizmu i nadziei, wzbogacona opisami niesamowitych duchowych przemian pacjentów i piękną poezją, która płynie spod pióra ks. Mariusza. Książka niełatwa, nielekka, wzruszająca i poruszająca, warta przeczytania chociażby z tego względu, żeby inaczej spojrzeć na własne życie i docenić to, co się ma, zauważyć piękno w otaczającym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...