Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 8 kwietnia 2014

Katarzyna Wielka. Gra o władzę - Ewa Stachniak


Ewa Stachniak
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 512
Sierpień 2012
ISBN: 978-83-240-1729-4
Oprawa: miękka
 
Młodziutka, czternastoletnia księżniczka anhalcka Zofia Anhalt-Zerbst, późniejsza Katarzyna II Wielka, zostaje sprowadzona przez caryce Elżbietę w 1744 roku na dwór rosyjski. Ma poślubić siostrzeńca carycy, wielkiego księcia Piotra III. Jej zadanie jest bardzo proste, ma poślubić księcia i dać następcę tronu, nic więcej się nie liczy, nic więcej nie jest ważne. Jej pragnienia, marzenia, obawy nikogo na rosyjskim dworze nie obchodzą. Zresztą cały ten wielki dwór, to jedno wielkie skorumpowane szaleństwo. Intrygi, układy, romanse, gra pozorów, zabobon, wiara w dobre i złe znaki, baby "szeptuchy" i "odczynianie" czarów, to wszystko doprowadza, że nikt nie okazuje nikomu prawdziwego oblicza. Wszyscy udają, każdy przed każdym ma obawy, wszyscy boją się szpiegów, których pełno na dworze. Cała ta szalona atmosfera powoduje, że z młodziutkiej i zagubionej księżniczki, doświadczonej niesprawiedliwością i bólem, naznaczonej upokorzeniem, wyrasta nieustraszona kobieta. Katarzyna szybko się uczy dworskiej gry, podejmuje ją z łatwością i wygrywa.
Powieść napisana bardzo przystępnym i przejrzystym językiem, łatwa i lekka w odbiorze, nie nudzi, wciąga w akcję, opowiada o codzienności ówczesnych ludzi w bardzo obrazowy sposób, czasami szokuje i śmieszy, momentami wzrusza. Bardzo dobra lektura.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...