Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

niedziela, 27 listopada 2016

Igraszki z losem - Agata Kołakowska


Agata Kołakowska
Igraszki z losem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 444
Wrzesień 2016
ISBN: 978-83-8069-444-6
Oprawa:miękka

Obok książek Agaty Kołakowskiej nie powinno przechodzić się obojętnie. Każda powieść tej autorki jest świetna. Ich bohaterami są zwykli, szarzy ludzie, osadzeni w zwykłej codzienności, a ich problemy równie dobrze mogą być problemami naszymi. "Igraszki z losem" wprowadzają nas w życie zwyczajnych zjadaczy chleba. Główny bohater, to czterdziestoletni Leszek, który wraz z mamą prowadzi sklep z pieczywem i wyrobami cukierniczymi. Leszek jest spokojnym człowiekiem, nie ma żony, mieszka sam, irytuje go troszkę rodzinny biznes, ale bardzo lubi rozmawiać z klientami sklepu, jest bardzo miły i życzliwy. Pewnego dnia stara cyganka szepcze mu wróżbę, a Leszek mimo, że nie wierzy w żadne cygańskie gadania, ma pewne podstawy sądzić, że nie są one tylko gadaniem po próżnicy.
Powieść skupia się głównie wokół Leszka, jednak zatacza dość szerokie koło, gdyż sklep z pieczywem odwiedzają bardzo interesujące osoby, które w różny sposób zazębiają się z życiem głównego bohatera, a on ma niewątpliwie duży wpływ na ich losy. Ada wiecznie poszukuje tego "jedynego", ma trzydzieści lat i czepliwych rodziców, pracuje jako kelnerka w pobliskiej kafejce, do której często na poranną kawę wpada Leszek. Mirela jest czterdziestoletnią żoną, matką, nieprzeciętnie dba o swój wygląd, pracuje w salonie sukien ślubnych, jest bardzo dobrą stylistką, jej mąż jest w wiecznych rozjazdach, z tego też względu Mirela to samotna i bardzo zabiegana osoba, która uwielbia pieczywo ze sklepu naszego bohatera. Natomiast Irena to pięćdziesięcioletnia sąsiadka Leszka, która marzy o zaprzestaniu bycia zwykłą kurą domową, której jedynym zadaniem są zakupy, sprzątanie i ugotowanie obiadu dla męża na 16.30, rozmowy z sąsiadem są dla niej jedyną rozrywką.
Nieprzeciętny mężczyzna, wyjątkowe kobiety w niezłym przekroju wiekowym i wielu innych bohaterów, składają się na wspaniale skrojoną historię. Powieść czyta się bardzo dobrze, jest wciągająca i mądra, czas spędzony na jej czytaniu to niewątpliwie dobry czas i za to pani Kołakowskiej bardzo dziękuję:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...