Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

poniedziałek, 27 maja 2013

Pod purpurowym niebem - James Conroyd MartinJames Conroyd Martin
Pod purpurowym niebem
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 512
Styczeń 2007
ISBN: 978-83-247-0663-1
Oprawa twarda 


"Siła charakteru nie przejawia się w samym tylko urodzeniu, ale wykuwa w ogniu życiowych doświadczeń"


Książka opowiada dalsze losy bohaterów z powieści „Nie ponaglaj rzeki”. Anna Berezowska wychodzi za mąż za ukochanego Jana Stelnickiego, osiadają w jej majątku pod Sochaczewem i wydaje się, że teraz czeka ich już tylko sielanka. Niestety tak się nie dzieje. Jan, jako patriota, angażuje się całym sercem w próby odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w konsekwencji wyrusza na wojnę przeciw Moskalom. Anna żyje chwilami szczęścia, krótkimi powrotami Jana do domu.

Zobacz:
Obietnica, honor, patriotyzm, duma, dotrzymanie danego słowa – któż obecnie zaprząta sobie czymś takim głowę, a powieść jest właśnie tymi przymiotami przesycona. Jako naród strasznie jesteśmy obecnie pogubieni. Łatwo zapominamy ile krwi przelali nasi przodkowie, aby nasz kraj istniał na mapie Europy, abyśmy posiadali własną tożsamość narodową. Czas patriotów już dawno minął? Motorem napędowym powieści jest kampania napoleońska, która przetacza się przez całą Europę. Czytając miałam wrażenie, że główni bohaterowie zeszli na drugi plan, a prym wiedzie po prostu historia.

Powieść wyjątkowa, trudno się oderwać od czytania, wspaniale napisana, doskonała lekcja historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...