Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

środa, 3 lipca 2013

Wojenna narzeczona - Alyson Richman

 
Alyson Richman
Wojenna narzeczona
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 384
Marzec 2013

ISBN: 978-83-7839-478-5
Oprawa: miękka


Lenka Maizel, starsza córka właściciela fabryki szkła w Pradze, studiuje na Akademii Sztuk Pięknych, jest piękna, mądra i bardzo związana ze swoją rodziną. Poznaje brata swojej koleżanki, Josefa, studenta medycyny. Bardzo przypadają sobie do gustu, zakochują się w sobie i planują wspólną przyszłość. Niestety nadciąga wojna, w kraju robi się coraz bardziej niebezpiecznie, wiele żydowskich rodzin wyjeżdża. Josef wraz z całą swoją rodziną również ma opuścić Pragę i wyjechać do Ameryki. Robi wszystko, aby załatwić potrzebne papiery dla rodziny Lenki. Biorą szybki ślub, żyją chwilami szczęścia i nadzieją na ocalenie.
Lenka jednak nie wyjeżdża z ukochanym mężem, postanawia zostać z rodzicami i młodszą siostrą, którzy nie otrzymali potrzebnych do drogi dokumentów. Josef jest zrozpaczony.
Nie będę dalej streszczać książki, warto ją przeczytać i samemu przeżyć losy bohaterów. Josef samotnie dociera do Ameryki, natomiast Lenka u schyłku wojny trafia do obozu w Auschwitz i jako jedyna z całej rodziny wychodzi z niego żywa.
Lenka i Josef od wojny aż do późnej starości uznawali siebie nawzajem za zmarłych, pod koniec życia spotykają się, miłość nie umiera nigdy.
Książka piękna, wzruszająca i mądra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...