Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 29 lipca 2014

Córka Magdy - Catrin Collier


Catrin Collier
Córka Magdy
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 464
Czerwiec 2011
ISBN: 978-83-7648-767-0
Oprawa: miękka


Lata 60 XX wieku, małe miasteczko w Walii, ludzie żyją przyjęciami, spotkaniami, lekką, wręcz banalną codziennością, natomiast w Polsce w tym czasie mamy galopujący komunizm i wszystko, co się z nim łączy, czyli ogólnie przyjętą biedę, niedbalstwo, kolejki nie wiadomo za czym i strach, przed sąsiadem, przed prawdą lub nieprawdą,  topienie beznadziei w wódzie. Troszkę szokujący obraz naszego państwa, ale przecież nie zupełnie wyssany z palca, czyż tak nie było? Główna bohaterka - Helena Janek, szykuje się do ślubu, jej troszku apodyktyczna matka szaleje ze szczęścia, jest ze swojej córki bardzo dumna, organizuje wesele i wydaje się, że są to najszczęśliwsze chwile w jej życiu. Tort weselny wybrany, piękna suknia wisi na wieszaku, jednak zdarza się nieszczęście, nagle Magda Janek umiera. Helena, wychowywana w Walii, ma ogromny szacunek dla swoich korzeni i pochodzenia swojej mamy. Umie mówić i pisać po polsku, jest praktykującą katoliczką, postanawia więc pochować ją w Polsce, u boku ukochanego męża, zastrzelonego podczas wojny. Załatwia papiery i wraz ze swoim narzeczonym wyjeżdża do Polski, do maleńkiej wsi pod Zamościem, pragnie tam złożyć prochy swojej mamy. Podróż z wieloma przygodami, szalona i niebezpieczna przynosi pasmo niespodzianek. Helena odkrywa, że nie jest córką Magdy. Zaczyna poszukiwania prawdziwych rodziców.
Książka bardzo dobra, obraz Polski może szokować, ale niestety jest prawdziwy. Warto poświęcić na nią troszkę czasu.

1 komentarz:

  1. Wydaje się ciekawa i inteligentna. Zwykle nie czytam tego typu powieści, ale ta mnie przekonuje do siebie. W końcu takie tematy nie są całkiem obce w dzisiejszym świecie.
    Pozdrawiam ;)

    Ps: Zapraszam do mnie: lustrzananadzieja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...