Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 16 sierpnia 2014

Ostatnie lato - Catrin Collier


Catrin Collier
Ostatnie lato
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 568
Sierpień 2009
ISBN: 978-83-7648-197-5
Oprawa: miękka

Orkiestra Allensteiner Hitlerjugend wraca z Moskwy do Allenstein w Prusach Wschodnich. Wśród młodych muzyków siedzi Charlotte von Datski, która zaczyna pisać pamiętnik. Charlotte cieszy się z powrotu do domu, czeka ją bowiem wspaniała uroczystość, bal z okazji jej osiemnastych urodzin. Jest sierpień 1939 roku, piękne lato, wielkie plany i marzenia związane z dorosłością. W dniu urodzin hrabia Claus von Letteberg prosi Charlotte o rękę, czym bardzo uszczęśliwia ją i prawie całą jej rodzinę. Szybko zostaje zorganizowany ślub, gdyż wojna wisi w powietrzu. Niestety szczęście młodziutkiej panny młodej nie trwa długo, pożycie małżeńskie jest dla Charlotte koszmarem, a kiedy wybucha wojna spadają na nią same zmartwienia i obowiązki. Sama musi zarządzać posiadłością, zmagać się z obowiązkami niemieckiej kobiety i jednocześnie przeciwniczki okrucieństw, które dokonują się na jej oczach. 
Książka jest wspaniała, a jeśli mamy świadomość, że nie jest to historyjka wyssana z palca, tylko autentyczna historia, tym bardziej powinno się ją przeczytać. Napisana wspaniałym językiem, cudownie wplecione zapiski z pamiętnika w teraźniejszość, wzruszająca i poruszająca zarazem, ukazuje wojnę ze wszystkimi jej demonami, przede wszystkim oczami ludności cywilnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...