Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 3 grudnia 2015

Tajemnica bzów - Magdalena Kordel


Magdalena Kordel
Tajemnica bzów
Cykl: Malownicze (tom 3)
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 400
Maj 2015
ISBN: 978-83-240-3400-0
Oprawa: miękka


Wspaniała powieść i wspaniały powrót do Malowniczego. Rewelacyjnie napisana historia, która przenosi nas w odległy czas przedwojennego Lwowa i jego okolic. Poznajemy młodziutką panią Leontynę, w tamtych czasach niezłą trzpiotkę z ogromną fantazją i temperamentem oraz jej najbliższą rodzinę. Obecnie Pani Leontyna jest samotną staruszką, która w miasteczku prowadzi sklepik ze starociami. Pewnego dnia gubi pierścionek, piękną rodzinną pamiątkę, co pani Leontyna odbiera jako znak nadchodzących zmian. Pierścionek oczywiście zostaje odnaleziony, ale staje się przyczyną do rozpoczęcia wspomnień pani Leontyny, opowieści o dawnych czasach i historii tego malutkiego cacka, nietypowej rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Powieść cudownie opisuje przedwojenny Lwów, piękno miasta, zwyczaje i emocjonalność ówczesnych mieszkańców. Czas wspomnień dotyczący dzieciństwa i wczesnej młodości Leontyny, wówczas Zosi, przepełniony jest ciepłem i miłością, rodzinnymi spotkaniami i zagadkową historią, związaną z domem jej dziadków. Później powieść przepełnia ból i strach, pani Leontyna przenosi nas bowiem do Warszawy, do której tuż przed wybuchem wojny przeprowadza się wraz z rodzicami i młodszą siostrą. Wojna odziera ją z marzeń, zabiera miłość i nadzieję na normalne życie.
Uważam, że to najlepsza część cyklu "Malownicze". Historia dobrze skonstruowana, biegnie dwutorowo, czasy współczesne są  bardzo zgrabnie przeplatane retrospekcją.
Historia zajmująca, świetnie się czyta, czcionka i interlinia idealne. Polecam
Wymarzony dom. Cykl: Malownicze (tom 1)
Wymarzony czas. Cykl: Malownicze (tom 2)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...