Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

czwartek, 7 kwietnia 2016

Tylko Ty - Gabriela Gargaś


Gabriela Gargaś
Tylko Ty
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 376
Luty 2016
ISBN: 978-83-8075-074-6
Oprawa: miękka

Kolejna dobra powieść zagościła na mojej półce. Napisano na okładce, że to powieść o różnych odcieniach miłości, ja jednak dostrzegłam w niej coś jeszcze innego. Powieść opowiada o przyjaźni, takiej prawdziwej, bezkompromisowej, uczciwej, niezależnej, która podźwignie upadłego, nie kopnie leżącego, cieszy się szczęściem drugiej osoby, a w złej doli zawsze jest blisko i bierze na swoje barki połowę cierpienia. "Tylko Ty" to powieść o dwóch kobietach, których przyjaźń zaczęła się w szkole średniej i mimo wielu perturbacji życiowych każdej z nich, nadal trwa. Paulina, samotna mama dziewiętnastoletniej córki, prowadzi mały sklepik z pamiątkami i Ewa, szczęśliwa mężatka, całkowicie oddana wychowywaniu adoptowanych synków, będąca również dzieckiem adoptowanym, więc z niezłym bagażem ran. Miedzy okładkami cała masa ludzkich wyborów, decyzji, które raz podjęte zmieniają całe życie. Decydujemy pod wpływem różnych emocji, bardzo rzadko myślimy o konsekwencjach, które mogą dotknąć nie tylko nas samych, ale również naszych najbliższych, przyjaciół lub nawet kogoś zupełnie nam nieznanego. Każda, nawet najdrobniejsza decyzja zawsze położy się cieniem na naszej drodze.
Powieść ujęta w tryptyk: wiarę, nadzieję i miłość, pięknie skonstruowana. Przeskakujemy z historii Ewy do historii Pauliny, zaglądamy na przemian do życia jednej i drugiej, poznajemy ich marzenia, codzienne problemy, wspomnienia, akcje, reakcje i kryteria wartości. Poznajemy również "odcienie miłości", miłość szczerą, czystą, wytęsknioną, wymodloną, wyczekaną, miłość macierzyńską z urodzenia i adopcji, ponadczasową, wybaczającą i ponad grób. 
Największym atutem książki jest jej prawdziwość. Nie ma w niej wielkich uniesień ani nadzwyczajnych i spektakularnych zdarzeń, czy superbohaterów, jest ona po prostu zwyczajna, a problemy naszych bohaterek równie dobrze mogą zaistnieć lub istnieć w życiu każdego z nas.

1 komentarz:

  1. Czekam na nią w bibliotece, mam nadzieję, że dość szybko się ona w niej pojawi. Tyle cudowności słyszałam na temat tej książki, że to takie moje must read. ;)

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
    http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...