Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 7 lutego 2017

Nefrytowa szpilka - Joanna Miszczuk


Joanna Miszczuk
Nefrytowa szpilka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 304
Październik 2016
ISBN: 978-83-8069-470-5
Oprawa:miękka

Książki Joanny Miszczuk wyjątkowo mi pasują, to zawsze zgrabnie napisane historie, a bohaterkami są silne i mądre kobiety. Jednak biorąc do ręki "Nefrytową szpilkę" nie spodziewałam się, że historia w niej zawarta będzie tak cudowna. Ta niepozornie mała książka skrywa w swoim wnętrzu prawdziwy diament, cudownie napisaną historię młodej dziewczyny, która dzięki wytrwałości, miłości i ciężkiej pracy potrafiła samodzielnie odnieść sukces. Melania, samotnie wychowywana przez mamę, mimo biednego i trudnego okresu dzieciństwa i dorastania, osiągnęła w życiu wszystko to, o czym marzy większość społeczeństwa, zdobyła wykształcenie, uznanie, zawodowy sukces i oczywiście związane z nim pieniądze.
"Nefrytowa szpilka" skrywa w sobie dwie cudowne historie, historię Melanii oraz historię Nije Ke Xin, którą poznajemy poprzez pamiętnik znaleziony przez Melanię w skrytce pewnego starego biurka. Historia Melanii i dziewczyny z dawno minionej epoki ma wiele cech wspólnych, obie przeżyły biedę, upodlenie, odrzucenie, śmierć najbliższych, ale obie potrafiły się ze wszystkiego podźwignąć. Melania ponadto odkrywając kulturę Chin zaczyna również postępować inaczej.
Powieść czyta się wspaniale, fabuła wciąga niemiłosiernie, trudno się od niej oderwać, poza tym jest bardzo budująca, mądra, daje wiele do myślenia oraz w bardzo łatwy sposób przybliża obcą nam kulturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...