Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

wtorek, 24 czerwca 2014

Jeździec miedziany - Paullina Simons


Paullina Simons
Jeździec miedziany
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 720
Maj 2010
ISBN: 978-83-7799-381-1
Oprawa: miękka


22 czerwca 1941 roku Niemcy atakują Związek Radziecki, zaczyna się wojna, a w sercu siedemnastoletniej Tatiany zaczyna się miłość, jedyna, prawdziwa, dozgonna i od pierwszego wejrzenia. Pierwszego dnia wojny, Tatiana, wysłana przez rodziców po zakupy zauważa Aleksandra, młodego oficera Armii Czerwonej, wsiada do autobusu, a on jak porażony piorunem nie potrafi przestać na nią patrzeć, musi ją koniecznie poznać. I tak zaczyna się ta wojenna, niesamowita miłość, zresztą bardzo trudna, ze względu na przeszłość Aleksandra, która swoim cieniem będzie rzutowała na wiele rzeczy i sytuacji.
Powieść przepiękna, opowiadająca o wspaniałej miłości dwojga młodych ludzi, którzy pragną jedynie normalnego życia. Przepojona obrazami leningradzkiej codzienności, głodu dnia powszedniego, walki o przetrwanie za wszelką cenę, okrucieństwa i w tym wszystkim "kwiat nadziei" - miłość w sercu Tatiany i Aleksandra. Ona żyje dla niego, on żyje dla niej, jedno gotowe oddać życie za drugiego. Tatiana - nic nieznacząca w swojej rodzinie, wieczne popychadło, stały dostarczyciel żywności, wieczna służąca każdego, jednak troszczy się o wszystkich, odmawia sobie jedzenia, aby ktoś inny mógł zjeść więcej, a jednak tylko jej udaje się przeżyć. Potęga miłości jest bardzo niedoceniana, a nadzieja, która zawsze jej towarzyszy, często nie brana jest pod najmniejszą uwagę.
Książka wspaniała, nie sposób skończyć na pierwszym tomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...