Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 21 listopada 2015

Po prostu bądź - Magdalena WitkiewiczMagdalena Witkiewicz
Po prostu bądź
Wydawnictwo Filia
Ilość stron: 352
Październik 2015
ISBN: 978-83-8075-032-6
Oprawa: miękka

"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach". ("Po prostu bądź" s. 138)

Cudowna powieść o relacjach między ludźmi, o marzeniach, pragnieniach, planach i miłości, takiej jedynej, łaskawej, cierpliwej.
Paulina jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie, całym jej światem jest rodzinna wioska i gospodarstwo, które prowadzą rodzice. Nie pragnie wiele, kocha otoczenie, w którym żyje, jest uzdolniona plastycznie, ale tak naprawdę nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Nauczycielka z miejscowej szkoły odkrywa w niej ogromne pokłady wiedzy i talent. Paulina zaczyna wierzyć, że jej życie może być inne niż zaplanowali dla niej rodzice, że przecież może studiować i realizować swoje marzenia i żyć zupełnie inaczej niż oni. Dostaje się na architekturę, niestety piękny czas studiów, to czas samotności. Odtrącona przez rodzinę musi sama walczyć o swoje utrzymanie i swoje marzenia. Stypendium naukowe i sprzedawane szkice są jej źródłem utrzymania, mimo wiatru w oczy brnie jednak do przodu i nawet jest szczęśliwa. Na czwartym roku poznaje miłość swojego życia, taką do przysłowiowej "grobowej deski".
Więcej streszczać nie zamierzam, chcę tylko dodać, że powieść jest wspaniała, pełna kultury języka, wysmakowana, wyważona w każdym calu i niesamowicie klimatyczna. Wspaniale się ją czyta, świetna czcionka i interlinia, treść wchłania czytelnika. Niesamowita do ostatniego wyrazu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...