Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 2 stycznia 2016

Kalendarze - Małgorzata Gutowska - Adamczyk


Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Kalendarze
Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 286
Wrzesień 2015
ISBN: 978-83-08-06010-0
Oprawa: miękka

"Kalendarze" Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk zakończyły moje książkowe wieczory roku 2015. Odpowiednia książka w odpowiednim czasie:)
Powieść dość osobliwa, autorka wraca bowiem do własnego dzieciństwa. Wspomnienia rozpoczyna od momentu narodzenia młodszej siostry i czasu, który wówczas spędzała z babcią. Później wspomnienia snują się bardzo drobiazgowo, aż do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, z niewiele znaczącymi przerywnikami dotyczącymi współczesności.
Jeśli ktoś liczy na opowieść sentymentalną i liryczną, to takiego klimatu w powieści niestety nie znajdzie. Odnajdzie natomiast realizm i szarą codzienność ówcześnie żyjących ludzi. Jedno z powieści wypływa, że pani Małgosia miała fajne dzieciństwo, a moje refleksje, które podczas czytania mnie również zaczęły bombardować, spowodowały, że także z ogromną nostalgią spojrzałam na swoje młodzieńcze lata.

1 komentarz:

  1. Czytałam już kiedyś powieść tej autorki, ale to nie była ta powieść. Mimo Twojej recenzji nie potrafię się przełamać i zaufać kolejny raz autorce.. Jeszcze nie ten czas.

    Pozdrawiam,
    http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...