Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 10 sierpnia 2013

Nadzieja - Katarzyna Michalak


Katarzyna Michalak
Nadzieja
Wydawnictwo: Termedia
Ilość stron:270
Czerwiec 2012
ISBN: 978-83-62138-84-5
Oprawa: miękka

Takiej Katarzyny Michalak jeszcze nie znałam. Czytałam wszystkie jej powieści i powolutku zaczynały mnie nudzić. We wszystkich powtarzany był ten sam schemat. „Nadzieja” jest inna, mimo, że w niej także jest domek na odludziu, jako najcudowniejszy azyl.
Lilkę, główną bohaterkę, poznajemy jako dorosłą kobietę, która ucieka i stara się zacierać za sobą wszystkie ślady (oczywiście przed czym ucieka, to dowiemy się prawie na końcu). Spienięża samochód, topi w rzece laptop, pozbywa się wszystkich kart kredytowych, czyści wszystkie konta w banku. Ucieka do Nadziei, do domku na pustkowiu, w którym kiedyś, jako mała dziewczynka, zaznała odrobinę szczęścia i bezpieczeństwa.
Autorka odsłania nam całe życie głównej bohaterki w reglamentowany nieco sposób, teraźniejszość przeplata się z przeszłością, odkrywamy dramaty małej Lilki, jej okrutną codzienność w jakiej dorastała.
Powieść świetnie napisana, piękna i wzruszająca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...