Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

środa, 29 października 2014

Niepokorne. Eliza - Agnieszka Wojdowicz


Agnieszka Wojdowicz
Niepokorne. Eliza
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
Ilość stron: 432
Czerwiec 2014
ISBN: 978-83-10-12518-7
Oprawa: miękka

Urocza i bardzo ciekawie napisana książka, opowiadająca o perypetiach odważnych, młodych kobiet, dla których największym osiągnięciem życia nie jest znalezienie męża i urodzenie dzieci.
Jest koniec XIX wieku, Elizie marzy się medycyna, ale wie, że na medycznej uczelni jako kobieta nie ma czego szukać, zaczyna studiować farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jadąc z Otwocka do Krakowa, oczywiście w towarzystwie babci, zdarza się nieszczęśliwy wypadek, w pociągu zostaje zamordowana kobieta. Eliza staje się świadkiem koronnym, gdyż przypadkiem widzi twarz mordercy. Kraków nie jest z tego powodu bezpiecznym dla niej miejscem, ale dzięki całej sprawie poznaje pewnego austriackiego żołnierza, który wiele wniesie do jej życia, a cała znajomość przysporzy jej wiele emocji i wielu kłopotów.
Eliza nie jest jedyną główną bohaterką powieści. Poznajemy również Judytę, młodą Żydówkę, która w pogoni za miłością ucieka z domu i porzuca całe swoje dotychczasowe życie. Niestety przyjdzie jej słono za to zapłacić, ale zacznie również coś, co niewątpliwie jest jej powołaniem, zaczyna malować.
Codzienność, szarość dnia, zmaganie się z niechęcią mężczyzn do studiujących kobiet, piękno XIX-wiecznego Krakowa, ale też niebezpieczeństwa czekające na nasze bohaterki, piękne i trudne chwile, z którymi muszą się zmierzać, to wszystko składa się na bardzo dobre czytanie.

1 komentarz:

  1. Właśnie czytam tę książkę i uważam, że jest cudowna! Już nie mogę się doczekać następnej części ;)

    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...