Potrzebujemy drugiego człowieka, aby stać się człowiekiem.
Potrzebujemy pożywienia, aby żyć.
Potrzebujemy słowa pisanego, aby nakarmić naszą duszę, poszerzyć wiedzę, rozbudzić wyobraźnię, a przede wszystkim własną wrażliwość.
Dlaczego nie czytamy?

sobota, 27 grudnia 2014

Jutra może nie być - Gabriela Gargaś


Gabriela Gargaś
Jutra może nie być
Wydawnictwo: Feeria
Ilość stron: 384
Listopad 2012
ISBN: 978-83-7229-320-6
Oprawa: miękka


"(...) Niektórzy ludzie pojawiają się w naszym życiu na chwilę, na trochę, godzinę, rok - i odchodzą, zostawiając przepiękne ślady w naszych sercach. Inni zostają naszymi przyjaciółmi i są przy nas zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Jeszcze inni przechodzą koło nas obojętnie. Nie pamiętamy ich twarzy, ich rysy zlewają się w jednolite bezbarwne tło. Jeszcze inne spędzają z nami piękne, lecz ulotne chwile. Chcielibyśmy ich zatrzymać, ale oni muszą iść dalej. Mają swoją drogę do przejścia. Czasami nasza ścieżka jest za wąska, by zmieścić dwie osoby. Całe nasze życie to inni ludzie. (...)". ("Jutra może nie być" str. 346)


Czasami ludzie zachowują się jak ćmy krążące w nocy wokół lampy. Lecą za czymś na złamanie karku, wiedzą, że to chyba nie ta droga, którą powinni iść, ale twardo na niej stoją lub nawet, mydląc sobie oczy, dziarsko kroczą naprzód.
Powieść Gabrieli Gargaś opowiada o kobiecie, która jak przysłowiowa ćma, rozłożyła skrzydła i pofrunęła, i odkrywa zauroczenie, zafascynowanie, "prawie miłość", tworzy "prawie związek", wszystko w przyszłości ma być wspaniałe i już nie "prawie". Po jakimś czasie zaczyna się spalać, jak ćma. Poznaje smak samotności, oddalenia, odrzucenia, cierpienia. Wszystko w konsekwencji tego "prawie".
Powieść wspaniała, ale nie z typu "miły wieczór z herbatką i kocykiem". Jest trudna, dotyka naszej codzienności, obyczajowości, kontaktów i relacji między ludźmi. 


"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas,
kiedy nasze skrzydła zapominają, jak się lata".
Antoine de Saint-Exupery.
("Jutra może nie być", str. 83)

1 komentarz:

  1. Z chęcią siegnę ponieważ juz spotkałam się z tą autorką i jej styl wpadł w mój gust ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...